Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Wszelkie publikacje i wystąpienia publiczne dotyczące Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, winny posiadać imprimatur Rady Polskiego Zwierzchnictwa OESSH. Wymóg uzyskania nihil obstat jest gwarancją kształtowania prawdziwego, a także spójnego wizerunku Zgromadzenia, należącego do struktur Kościoła katolickiego i naznaczonego Jego najwyższym autorytetem. Dbałość w tym względzie jest obowiązkiem wszystkich członków Zakonu, umocowanym podjętymi zobowiązaniami.

Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est.
Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus.


Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie!

Umocnieni adwentowym oczekiwaniem, pielgrzymujemy myślą i sercem do Betlejem, gdzie przyszedł na świat nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1,14).

Każdego z Państwa ogarniam myślą i modlitwą w ten piękny dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Proszę Bożą Dziecinę o wszelkie potrzebne nam łaski i błogosławieństwo również dla naszej Ojczyzny.

Oby ten szczególny rok 2016 okazał się czasem wzrostu moralnego i duchowego. Niech umocni się w naszym Narodzie poczucie jedności i dumy z tak pięknej przeszłości, od zarania zanurzonej w Bożym Miłosierdziu.

Modlę się również w intencji naszych Braci Chrześcijan cierpiących w tak wielu miejscach, modlę się za umęczoną Ziemię Świętą.

Ufam, że czas szczególnej modlitwy w Roku Miłosierdzia przyniesie upragniony pokój zarówno w wymiarze globalnym jak i w naszych wspólnotach rodzinnych, społecznych i zawodowych.

Życzę wszyskim Drogim Państwu, pięknych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a także głębokich duchowych przeżyć, dających siłę do wzrastania w naszym Człowieczeństwie.

Oddany w Chrystusie


Karol Bolesław Szlenkier C*SSH
Zwierzchnik Zakonu w Polsce




Przedświąteczne spotkanie warszawskiej grupy OESSH

W piątek 18 grudnia 2015 r. warszawska grupa członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie miała zaszczyt gościć na przedświątecznym spotkaniu J. Em. Kazimierza Kardynała Nycza EMCSSH Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa OESSH w Polsce.
Spotkanie miało miejsce w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie regularnie odbywają się comiesięczne zebrania formacyjne grupy. Poprzedziła je Msza św. koncelebrowaną, której przewodniczył Ksiądz Kardynał Wielki Przeor.

Podczas liturgii bożogrobcy modlili się w intencji zmarłych członków Zakonu, a szczególnie za spokój dusz: śp. Pani Profesor Lidii Kozubek DSH, śp. Carlo Kardynała Furno Wielkiego Mistrza Seniora, a także śp. Józefa Kardynała Glempa pierwszego Wielkiego Przeora OESSH w Polsce. W homilii kard. Nycz życzył wszystkim członkom Zakonu radosnego spotkania z Dzieciątkiem Bożym, na Którego Narodziny tak bardzo czekamy.

Po Mszy św. zebrani zasiedli przy wspólnym wigilijnym stole. J. E. Zwierzchnik Karol Bolesław Szlenkier C*SSH wyraził wdzięczność Wielkiemu Przeorowi za spotkanie i wszystkim obecnym podziękował za zaangażowanie, wspólną modlitwę i złożył życzenia świąteczne.




W środę 16 grudnia 2015 r. w rezydencji J. E. Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego C*SSH przy ul. Cedrowej w Białymstoku, odbyło się kolejne z cyklu comiesięcznych spotkań białostockiej grupy OESSH, tym razem o charakterze wigilijno-opłatkowym. Rozpoczęło się tradycyjnie Mszą świętą, sprawowaną w kaplicy domowej ks. Arcybiskupa i pod Jego przewodnictwem, a ofiarowaną w intencji zmarłej niedawno Damy Zakonu Rycerskiego, prof. Leokadii (Lidii) Kozubek DSSH. Naszą modlitwą objęliśmy także zmarłego 9 grudnia br. w Rzymie kard. Carlo Furno, Wielkiego Mistrza Seniora Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego w latach 1995-2007. W jego intencji pragniemy ofiarować Mszę świętą podczas naszego następnego spotkania, które odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Po Mszy św. wraz z homilią o tematyce adwentowej odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Rycerza, a następnie we foyer biskupiej rezydencji złożyliśmy sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne.

Ks. Arcybiskup Stanisław podjął wszystkich przybyłych gości kolacją wigilijną, podczas której poruszone zostały zarówno tematy ogólnozakonne (rekolekcje wielkopostne na Jasnej Górze, inwestytura w Pelplinie, IV Miechowskie Dni Jerozolimy), jak i dotyczące naszej lokalnej wspólnoty (m.in. doprecyzowanie terminarza spotkań w nowym roku kalendarzowym).

Ks. Wojciech Michniewicz CSSH




Inauguracja Roku Miłosierdzia w Diecezji Kieleckiej

Mszą św. i otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski 13 grudnia 2015 r. zainaugurował w diecezji kieleckiej Jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Uroczystości miały miejsce także w trzech Bazylikach Mniejszych: w Miechowie, Pacanowie i Wiślicy.

W Bazylice Grobu Bożego w Miechowie uroczystość otwarcia Bramy Miłosierdzia rozpoczęła się o godz. 13.00. Początek nabożeństwa odbył się w kaplicy Grobu Bożego. Po pozdrowieniu, asysta liturgiczna, kapłani, osoby życia konsekrowanego i licznie zgromadzeni wierni przeszli przez symboliczną Bramę Miłosierdzia, którą otworzył Delegat Biskupa Kieleckiego – ks. prałat dr Stanisław Słowik CSSH, dyrektor „Caritas" Diecezji Kieleckiej. Po przejściu przez Bramę procesja podążyła z krużganków klasztornych do Bazyliki, gdzie rozpoczęła się koncelebrowana Eucharystia.

Od dnia dzisiejszego, do 20 listopada 2016 r. w bazylice miechowskiej, która jest Kościołem Jubileuszowym można codziennie zyskać odpust zupełny, po spełnieniu odpowiednich warunków. Ksiądz Kustosz wraz ze współpracownikami serdecznie zapraszają do pielgrzymowania do Bazyliki w Miechowie. Galeria zdjęć >>>

Janusz Kamiński CSSH




9 grudnia 2015 r. w Rzymie zmarł przeżywszy 94 lat
Carlo Kardynał Furno
Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego
Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
w latach 1995-2007.
Honorowy Obywatel Miechowa.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci,
na wieki wieków. Amen.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.




Radomscy bożogrobcy na diecezjalnej inauguracji Roku Miłosierdzia

Radomskie uroczystości inauguracji Roku Miłosierdzia odbyły się w 8 grudnia 2015 r., w Katedrze Opieki NMP. Mszy św. inaugurującej w diecezji radomskiej, przewodniczył bp ordynariusz Henryk Tomasik; wraz z nim liturgię sprawował bp Piotr Turzyński i 60 kapłanów. W uroczystościach uczestniczyli radomscy bożogrobcy: ks. Prałat E. Poniewierski, Danuta i Krzysztof Orzechowscy, Barbara i Jerzy Kutkowscy oraz Sławomir Adamiec.

- Wchodzimy w czas pogłębionej refleksji nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. Rozważamy Boże Miłosierdzie, dziękujemy za nie i uczymy się takiej postawy w życiu – powiedział Bp Henryk Tomasik podczas uroczystej inauguracji Roku Miłosierdzia w radomskiej katedrze. Pasterz Kościoła radomskiego dokoła obrzędu otwarcia głównych drzwi katedry, które stały się diecezjalną „Bramą Miłosierdzia”. Czytaj dalej >>>





Zwiastowanie, Bartolome Esteban Murillo

Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie,

Weszliśmy w błogosławiony okres Adwentu, czas duchowego oczyszczenia i wyciszenia.
Sprawy tego świata tak bardzo pochłaniają i zatrważają, że może się zrodzić w nas pokusa zwątpienia i strachu. To są zawsze podszepty Złego.

Pokładamy przecież ufność w Panu i Jego nieskończonym Miłosierdziu. Trzeba więc zawierzać wszystkie nasze plany, decyzje, wszelkie sprawy Bogu.
Już 8 grudnia 2015 r. rozpocznie się, ogłoszony przez Ojca Świętgo Franciszka, Rok Miłosierdzia.
Ma to ogromne znaczenie dla Polski, która przygotowuje się do doniosłej, 1050. rocznicy Chrztu, a także dla naszego Zakonu.

W roku 2016 mija bowiem 20 lat od pierwszejInwestytury w historii Zwierzchnictwa OESSH w Polsce. Dzięki łasce Miłosiernego Boga, Zakon nasz rozwija się i działa coraz prężniej.

Czcigodni Kawalerowie i Dostojne Damy, pragnę z głębi serca życzyć, by tygodnie poprzedzające Święta Bożego Narodzenia okazały się czasem pełnym łaski, pokoju serca.
Niech będzie to czas, który dopomoże nam patrzeć na wszystko z pozycji ludzi wiary.
Niech wspiera nas w tym duchowym wysiłku Najświętsza Maryja Panna a także nasi Święci Patronowie.

Z rycerskim pozdrowieniem,

Karol Bolesław Szlenkier C*SSH
Zwierzchnik Zakonu w Polsce




Spotkanie białostockiej grupy OESSH

24 listopada 2015 r. Damy i Kawalerowie białostockiej grupy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie wraz z kandydatami spotkali się na wspólnej modlitwie w Sanktuarium bł. Bolesławy Lament, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w Białymstoku przy ul. Stołecznej 5. Wspólnej modlitwie, ofiarowanej w intencji wszystkich zmarłych z naszych rodzin, przewodniczył J. E. ks. abp Stanisław Szymecki C*SSH. Po Mszy świętej i homilii poświęconej tematyce adwentowej, odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Rycerza oraz modlitwę w intencji sióstr w ramach Roku Życia Konsekrowanego.
W drugiej części spotkania, które miało charakter bardziej towarzyski, omówiliśmy bieżące sprawy zakonne, dotyczące zarówno zbliżających się rekolekcji wielkopostnych na Jasnej Górze i naszego w niej uczestnictwa, jak i najbliższej inwestytury w Pelplinie, w trakcie której zostanie przyjęty do Zakonu jeden spośród naszych kandydatów. Ustaliliśmy także terminarz kolejnych, comiesięcznych spotkań, z których pierwsze — opłatkowo-wigilijne — odbędzie się dnia 16 grudnia br. w Domu Arcybiskupa przy ul. Cedrowej w Białymstoku. Naszą wspólną modlitwą w tym dniu będziemy chcieli objąć zmarłą niedawno śp. prof. Lidię Kozubek, Damę Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego.

ks. Wojciech Michniewicz CSSH





Audiencja w Łacińskim Patriarchacie Jerozolimy połączona z dekoracją Muszlą Pielgrzyma
sześciorga polskich członków Zakonu przez J. E. bp Williama Shomali.

Bożogrobcy z Polski w Jerozolimie

Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w dniach 18-27 XI 2015 r. odbyli pielgrzymkę śladami Mojżesza i Jezusa do Jordanii i Izraela. Pielgrzymowało 16 członków OESSH wraz z rodzinami i przyjaciółmi – razem 34 osoby. Program pielgrzymki przygotował Komisariat Ziemi Świętej z uwzględnieniem oczekiwań uczestników; był to więc program indywidualny, obejmujący miejsca, których nie odwiedza się w czasie standartowych nawiedzeń Ziemi Świętej. Wyjątkowym darem było osobiste świadectwo naszego wspaniałego przewodnika o wielu odkopanych, historycznych miejscach. Ojciec Nikodem Gdyk OFM, nasz przewodnik właśnie, przed laty będąc klerykiem pracował fizycznie przy wykopaliskach i odsłanianiu skarbów przeszłości ukrytych pod grubymi warstwami kamieni i ziemi.
Wkrótce pełna relacja Elżbiety Jastrzębskiej DSSH.




Nasz Konfrater prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH
otrzymał Medal św. Korbiniana,
najwyższe wyróżnienie archidiecezji Monachium-Fryzynga

Do tradycji centralnych uroczystości upamiętniających św. Korbiniana, pierwszego biskupa Fryzyngi (dzisiejszej archidiecezji Monachium-Fryzynga), należy wyróżnienie czterech osób wyjątkowo zaangażowanych w działalność społeczną w Kościele i życiu publicznym w tutejszej archidiecezji medalem jego imienia. Urodzony we Francji św. Korbinian był biskupem Fryzyngi w latach 724-730. Jego relikwie zostały sprowadzone z Południowego Tyrolu i złożone w krypcie pod ołtarzem głównym katedry we Fryzyndze w dniu 20 listopada 768 r. Medal św. Korbiniana ustanowił w dniu 1 lipca 1988 roku Friedrich Kardynał Wetter, tutejszy ordynariusz. Jest wręczany na zakończenie tradycyjnej Mszy św. Pontyfikalnej z okazji uroczystości św. Korbiniana w katedrze we Fryzyndze pod Monachium. Czytaj dalej >>>




Mec. Heinrich Blaser z Osnabrück,
Kawaler Wielkiego Krzyża OESSH, niemiecki przyjaciel Polskiego Zwierzchnictwa
odszedł do Domu Ojca

Z dużym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że Cfr. mec. Heinrich Blaser, Kawaler Wielkiego Krzyża, niemiecki przyjaciel Polskiego Zwierzchnictwa odszedł do Domu Ojca 30 października 2015 r. w Osnabrück w 85 roku życia. Mec. Blaser był w latach 1985-2003 Komturem dowodzącym Sekcją Osnabrück-Vechta w Północnej Prowincji Niemieckiego Zwierzchnictwa OESSH. Jednym z jego naczelnych zadań jakie sobie postawił w drugiej połowie lat 90-tych XX w. było nawiązanie przyjacielskich kontaktów z naszym Zwierzchnictwem. Z jego inicjatywy i pod jego kierunkiem nastąpiło budowanie mostów pomiędzy obydwoma Zwierzchnictwami. Przedstawiciele kierowanej przez niego Sekcji oraz on sam, tak długo jak starczało mu sił, uczestniczyli w naszych Inwestyturach począwszy od Inwestytury w Gnieźnie w 2000 r. Ostatni raz Cfr. mec. Heinrich Blaser był w Polsce w 2007 r. z grupą dam i kawalerów z Sekcji Osnabrück-Vechta uczestnicząc w Inwestyturze w Krakowie. Swoją inicjatywę współpracy z Polskim Zwierzchnictwem przekazał swoim następcom w Osnabrück, interesując się równocześnie do końca jej realizacją.

Kawaler Wielkiego Krzyża mec. Heinrich Blaser urodził się pod Kłodzkiem na Dolnym Śląsku 14 października 1930 r. Od 1946 r. mieszkał w Niemczech Zachodnich. W roku 1960 zawarł związek małżeński z panią Magdalene Blaser. Mieli dwójkę dzieci. Do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został przyjęty podczas Inwestytury w Kolonii w 1981 r. Był odznaczony przez Ojca Świętego Komandorskim Orderem Św. Grzegorza.

Msza św. za zmarłego odbyła w dniu 4 listopada br. w kościele św. Ansgara w Osnabrück. Odprowadzenie prochów zmarłego nastąpi w terminie późniejszym w kręgu najbliższej rodziny.

Żonie zmarłego Pani Magdalene Blaser składamy tą drogą wyrazy naszego najgłębszego współczucia.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
Amen.




Miechowska siedziba Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, wzbogaciła się obraz olejny "Grób Pański" (125 x 110 cm), autorstwa wybitnych artystów malarzy Urszuli Miącz-Sobieraj i Wacława Sobieraja. Ich prace znajdują się w muzeach i obiektach sakralnych oraz zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Australii, Czechach, Holandii, Francji, Kanadzie, Mołdawii, Niemczech, Szwajcarii, USA oraz w Wielkiej Brytanii, a także we Włoszech i Watykanie. Fundatorem obrazu jest prof. dr hab. Małgorzata Mańka DSSH. Zdjęcia >>>





Fot. ks. Marek Porczyński

500 lecie urodzin świętego Filipa Neri

25 października 2015 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa 500 lecia urodzin świętego Filipa Neri w kościele parafialnym p. w. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim. Na zaproszenie proboszcza księdza Wacława Wojtunika i naszego konfratra Jerzego Szklarewicza uczestniczyli w niej także członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Filip Neri opuścił ojczystą Florencję i udał się do Rzymu, gdzie stał się wielkim świeckim apostołem modlitwy i czynu. W życiu kapłana najważniejsza była Eucharystia oraz ewangelizacja. Wokół niego powstała wspólnota, w której wszyscy działali w harmonii i zgodzie. W duchowości Filipa miłość stanowiła najistotniejszą rolę. Jeszcze za jego życia powstała wspólnota Kongregacja Oratorium, która dzisiaj nosi pełną nazwę Kongregacji Oratorium świętego Filipa Neri. W niecałe 30 lat po śmierci został on kanonizowany. Kapłani podążający za jego powołaniem nazywani są filipinami lub też oratorianami. Czytaj dalej >>>





fot. Jacek Pisz

Dzień skupienia pomorskiej grupy OESSH z bł. ks. Jerzym Popiełuszko

Na zaproszenie naszego konfratra ks. Krzysztofa Czai ESSH, grupa pomorska uczestniczyła w kolejnym dniu skupienia, który tym razem odbył się w niedzielę 18 października 2015 r., w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni Karwinach, gdzie na co dzień pełni posługę ks. Krzysztof.

Tego, bowiem dnia rozpoczęły się w parafii rekolekcje o bł. ks. Jerzym, które prowadził przyjaciel rodziny Popiełuszków, wejherowianin ks. Piotr Daszkiewicz. Dzięki staraniom proboszcza i parafian w karwińskiej świątyni przechowywane są relikwie bł. Kapłana Męczennika.

Razem z bożogrobcami swoje skupienie odprawili również bracia Rycerze Kolumba z Trójmiasta i okolic.

Spotkanie zakończyło wspólnotowe odśpiewanie Godzinek o Grobie Chrystusowym i konferencja o wiernym odbiciu Ewangelii w życiu bł. ks. Jerzego. Postać tego wielkiego kapłana, jego bezgraniczne zaufanie Bogu, a nade wszystko męstwo w cierpieniu jego samego oraz jego mamy, mają być drogowskazami dla nas wszystkich, mówił rekolekcjonista. Zdjęcia z uroczystości >>>

Bartłomiej Muński ESSH




Pomorscy bożogrobcy w Piasecznie i Wejherowie

W połowie września pomorscy członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie uczestniczyli w uroczystościach w Piasecznie i Wejherowie. W Piasecznie (najstarszym sanktuarium maryjnym na Pomorzu) w wigilię uroczystości Narodzenia NMP poprowadzili Drogę Krzyżową. Natomiast w Wejherowie, w uroczystość Podwyższenia Krzyża św., uczestniczyli w odpuście, który od kilku lat jest odpustem szkolnym, gromadzącym całą społeczność szkolną na wzgórzach kaszubskiej Jerozolimy.
Na prośbę Starostwa Wejherowskiego, dzięki staraniom naszego konfratra Mirosława Słowikowskiego ESSH, jednej ze szkół ponadgimnazjalnych zostały ofiarowane krzyże, przywiezione z Ziemi Świętej, które zawisły w nowo wybudowanych salach.

Bartłomiej Muński ESSH





Prof. Lidia Kozubek DSSH nie żyje

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 9 października 2015 r. zmarła nasza Droga i Czcigodna Siostra śp. prof. Lidia Kozubek, Dama Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Była wybitną pianistką i pedagogiem. Do naszej wspólnoty została przyjęta w 2000 r. podczas Inwestytury OESSH w Gnieźnie.

Za swą działalność artystyczną i pedagogiczną prof. Lidia Kozubek uhonorowana została wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta oraz Brązowym Medalem Alberta Einsteina wydanym przez Akademię jego imienia w USA.

W piątek 16 października o godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna w kościele parafialnym św. Andrzeja Boboli przy ul. ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10.00 w sobotę 17 października, w kościele pw. św. Mikołaja biskupa w Borowej Wsi koło Mikołowa.

Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj jej świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.





I rocznica śmierci Mieczysława Kopcia ESSH

4 września 2015 r. w kościele pw. Św. Augustyna we Wrocławiu, została odprawiona Msza św. w intencji śp. Mieczysława Kopcia - w pierwszą rocznicę odejścia do Pana – kawalera Rycerskiego Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz wieloletniego prezesa Związku Szlachty Polskiej Oddziału we Wrocławiu. Msza św. koncelebrowana była przez o. Tomasza Krygera oraz ks. płk. Henryka Szareyko. Przy ołtarzu asystowali - damy i kawalerowie Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w osobach: Danuty Orzechowskiej CDSSH, Krzysztofa Orzechowskiego ESSH, Ewy Świt DSSH, Zbigniewa Świta ESSH, Piotra Szarejko ESSH, Stanisława Kibało ESSH, Krzysztofa Romańczyka ESSH oraz Maurycego Fojcika ESSH. Obecni byli także Adam Biliński - prezes Związku Szlachty Polskiej Oddziału we Wrocławiu, Kazimierz Romanowski i Ryszard Kwiatkiewicz - członkowie Związku Szlachty Polskiej Oddziału we Wrocławiu, ks. Stanisław Pawlaczek – honorowy kapelan Związku Szlachty Polskiej Oddziału we Wrocławiu oraz prezes Parafialnej i Diecezjalnej Akcji Katolickiej we Wrocławiu. Po uroczystej Mszy św. odbyło się spotkanie, podczas którgo zaproszeni goście wspominali śp. Mieczysława Kopcia. Następnie udali się na cmentarz, gdzie pomodlili się za duszę naszego nieodżałowanego Konfratra.

Rodzina wyraża swoją wdzięczność oraz serdeczne podziękowanie wszystkim przyjaciołom za udział w uroczystej Mszy św. i dar wspólnej modlitwy.





Fot. Kazimierz Pająk

Pomorscy bożogrobcy na uroczystościach w Górznie

Na zaproszenia burmistrza Górzna Tomasza Kinickiego i proboszcza ks. kanonika Stefana Maliszewskiego, w niedzielę 6 września 2015 r., pomorscy bożogrobcy razem ze Zwierzchnikiem J. E. Karolem Bolesławem Szlenkierem C*SSH uczestniczyli w dorocznym odpuście Podwyższenia Krzyża św., który w tym roku zbiegł się z obchodami 690 lecia parafii oraz ogłoszenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus Patronką Górzna.

Główne uroczystości rozpoczęła suma odpustowa celebrowana przez pasterza Kościoła toruńskiego J. E. bpa Andrzeja Suskiego i procesja eucharystyczna wokół rynku. W czasie tej procesji nasi konfratrzy nieśli Relikwie Drzewa Krzyża św.

Dzień wcześniej w czasie rycerskiego festynu, mieszkańcom Górzna i zaproszonym gościom, przedstawiono inscenizację przybycia bożogrobców do Górzna. Parafię erygował biskup płocki Florian w 1325 r., który posługę duszpasterską powierzył w bożogrobcom. Zakonnicy posługiwali w tym miejscu aż do 1830 r. Zdjęcia z uroczystości >>>

Bartłomiej Muński ESSH




Koronacja w Praszce

12 września 2015 r. z udziałem blisko dziesięciu tysięcy wiernych odbyła się koronacja papieskimi koronami wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Uroczystość rozpoczęła się procesją z obrazem do ołtarza koronacyjnego, której przewodniczył arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski. Wzięli w niej udział także damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ze Zwierzchnikiem Karolem Bolesławem Szlenkierem C*SSH na czele, stowarzyszenia i bractwa, między innymi Bractwo Kalwaryjskie Męki Pańskiej, Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Krakowa, poczty sztandarowe oraz alumni Seminariów Niższego i Wyższego z Archidiecezji Częstochowskiej. Czytaj dalej >>>




Bożogrobcy ze Śląska w Ojczyznie Chrystusa

W ostatnim tygodniu sierpnia bieżącego roku śląscy bożogrobcy we współpracy z Caritas zorganizowali doroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Tym razem zaprosiliśmy do nawiedzenia miejsc świętych poszkodowanych lokatorów z ul. Chopina w Katowicach, których dom przestał istnieć po wybuchu gazu.Polecieli z nimi także górnicy ocaleni z katastrofy na KWK Wesoła, a także kilka wdów po poległych górnikach. Były to rekolekcje terapeutyczne po strasznych przeżyciach, które stały się udziałem naszych współbraci. Pielgrzymów wyruszających do Ziemi Świętej osobiście pożegnał Metropolita Katowicki J. E. abp Wiktor Skworc. Czytaj dalej >>>





Fot. Przemysław Groński

Spotkanie bożogrobców w Krzeszowie

W dniach 21-23 sierpnia 2015 r. do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przybyli kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Celem ich przyjazdu były trzydniowe rekolekcje, które były częścią przygotowań do jubileuszu dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa.

Krzeszowski Dom Łaski Maryi nawiedzili: Zwierzchnik OESSH w Polsce J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH, Danuta Orzechowska DCSSH, ks. prałat Andrzej Raszpla ESSH; ks. prałat Marian Kopko ESSH, ks. kanonik Krzysztof Czaja ESSH, Dorota Garbas DSSH, Danuta Dyrda DSSH, Ewa Korzempa–Świt DSSH, Dama Irena Kropiwnicka DSSH, Grzegorz Garbas ESSH, Stanisław Dyrda ESSH, Andrzej Chojnacki ESSH, Krzysztof Orzechowski ESSH i Zbigniew Świt ESSH. Czytaj dalej >>>




Zmarł ks. prałat Zbigniew Maruszewski ESSH

W poniedziałek 10 sierpnia 2015 r. zmarł nasz Czcigodny Konfrater ks. prałat Zbigniew Maruszewski ESSH, były proboszcz parafii katedralnej w Bydgoszczy. Posługiwał tam w latach 1996-2010. Do Zakonu został przyjęty w 2000 r. podczas Inwestytury w Gnieźnie. W ostatnich latach mieszkał w parafii w Niemczu. 6 czerwca 2015 r. obchodził 50 rocznicę święceń kapłańskich. Msza św. w intencji naszego Konfratra była sprawowana 12 sierpnia 2015 r. w bydgoskiej katedrze. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 13 sierpnia na cmentarzu nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.




Czytaj dalej >>>

Bożogrobcy na odpuście kalwaryjskim w Praszce w roku koronacyjnym

„Z góry Kalwaryjskiej rozlega się dzwon. (…) Do Maryi wszyscy wraz. Matka Boska Kalwaryjska oczekują nas”. Słowa tej pieśni kalwaryjskiej dobrze oddają to co miało miejsce w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, w niedzielę 9 sierpnia 2015 r. Tego dnia odbył się doroczny odpust kalwaryjski, z procesją „Zaśnięcia Matki Bożej” z kaplicy Domku Jej Zaśnięcia w kościele Sanktuaryjnym na szczyt Kalwarii, gdzie sprawowana była uroczysta suma odpustowa. Wzięli w nim udział członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce, wierni Parafii Św. Rodziny w Praszce oraz przybyli indywidualni pielgrzymi. Tegoroczny odpust połączony był również z pierwszą rocznicą nadania imienia Kalwaryjska Matka Zawierzenia cudownemu wizerunkowi Matki Bożej, pobłogosławionemu i posłanemu do Praszki przez św. Jana Pawła II w 2002 r., z testamentalnymi i jak się okazało proroczymi słowami: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Czytaj dalej >>>





Fot. Janusz Kamiński CSSH

Odpust w Miechowie

Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, na czele ze Zwierzchnikiem J. E. Karolem Bolesławem Szlenkierem C*SSH, 15 lipca 2015 r. uczestniczyli w odpuście w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez krzyżowców oraz konsekracji miechowskiej świątyni. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie J. E. bp Marian Florczyk biskup pomocniczy kielecki. Galeria zdjęć z uroczystości >>>




Czcigodne Damy i Dostojni Kawalerowie

Kieruję do wszystkich członków naszej wspólnoty serdeczną prośbę o pomoc dla Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie w diecezji toruńskiej. Karmel Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Józefa w Łasinie jest rówieśnikiem naszego Zwierzchnictwa, powstał w 1995 r. dzięki hojności Sióstr Felicjanek. Wywodząc swe pochodzenie od bliskiej nam Góry Karmel, należy do Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych pw. Trójcy Przenajświętszej. Siostry od kilku lat dzielnie zmagają się z trudami remontu, nasze wsparcie może przybliżyć zakończenie najważniejszych prac. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie, a szczególnie do składania intencji modlitewnych.

Oddany w Panu
Karol Bolesław Szlenkier C*SSH



Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Łasinie




Krzyżu święty, co świat obejmujesz…

Po przeszło 70 latach krzyż na nowo góruje nad dachami domostw Olpucha, małej wsi w sercu kaszubskiej Szwajcarii. Wcześniejszy krzyż, który stał przed gospodarstwem rodziny Szalewskich, został zniszczony przez hitlerowców na początku drugiej wojny światowej. Jak opowiadali świadkowie tamtego haniebnego wydarzenia, hitlerowcy niszcząc krzyż, chcieli zniszczyć naród polski, chcieli pozbawić go polskości i katolicyzmu.

Dzięki staraniom Grzegorza Szalewskiego nowy, ponad 15. metrowy krzyż, stanął ponownie przed domostwem rodziny Szalewskich. To na zaproszenie Grzegorza Szalewskiego i miejscowego proboszcza ks. Marka Węsierskiego, w sobotę 11 lipca 2015 r. na poświęcenie krzyża przybyli pomorscy bożogrobcy. Uroczystość rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego, w której uczestniczyli zaproszeni duchowni, rodzina Szalewskich, mieszkańcy Olpucha i goście. Czytaj dalej >>>




Eucharystia dziękczynna w Krzeszowie

W niedzielę 28 czerwca 2015 r. do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, przybyli członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, na Eucharystię dziękczynną w intencji nowo przyjętych dam i kawalerów OESSH. Uroczystość w krzeszowskiej bazylice zbiegła się z z Mszą Św. Prymicyjną ks. Tomasza Pązika. Czytaj dalej >>>





Fot. s. Teresa OSB

Dzień Skupienia przed Jubileuszem

W 2033 roku chrześcijanie na całym świecie będą obchodzić jubileusz dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa. Z tej okazji w Bazylice Bożego Grobu w Miechowie odbywają się cykliczne Dni Skupienia, aby należycie można było przygotować się do tego święta. Taki Dzień Skupienia odbył się tam 28 czerwca 2015 r.

Z tej okazji zaproszony na tę uroczystość prałat Krzysztof Czaja z Gdyni poprowadził Liturgię Godzin wraz z bożogrobcami z Miechowa i Krakowa, a potem prowadził konferencję na ten temat. Stwierdził on: niech twoja praca będzie twoją modlitwą. Najlepiej modlić się w samotności do Pana. I apelował: bądźcie normalnymi grzesznikami. Do grzechu można się przyzwyczaić, wpaść w rutynę. Lekarstwo na to stanowią post, modlitwa i jałmużna, a nie dążenie do sukcesu. Sukces za wszelką cenę rodzi samotność. Dlatego potrzebne są takie jak ten Dni Skupienia. Czytaj dalej >>>





Fot. Andrzej Skowroński

Wprowadzenie relikwii bł. Jana z Łobdowa do Torunia
z udziałem pomorskich bożogrobców

Na zaproszenie biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i naszego konfratra ks. prał. Marka Rumińskiego, pomorscy bożogrobcy uczestniczyli w uroczystości wprowadzenia do miasta Kopernika relikwii bł. Jana z Łobdowa, nazywanego toruńczykiem. Uroczystość rozpoczęła się w patronalne święto toruńskiej katedry i samego miasta – 24 czerwca 2015 r. nad brzegiem Wisły, gdzie powitano doczesne szczątki bł. Jana przekazane przez siostry szarytki z pobliskiego Chełmna, tam bowiem pracował i zmarł błogosławiony. Następnie w procesji, przy biciu słynnego dzwonu Tuba Dei, wprowadzono do miasta i katedry relikwie bł. Łobdowczyka. Czytaj dalej >>>




Uprzejmie informuję, że w niedzielę 28 czerwca 2015 r. o godzinie 10.30, w Telewizji TRWAM zaprezentowana zostanie retransmisja Koncertu Papieskiego, który odbył się 6 czerwca w Katedrze Toruńskiej. To wydarzenie muzyczne promowało płytę prof. Sławomira Czarneckiego ESSH z utworami na chór a'cappella do słów św. Jana Pawła II wraz z "Hymnem ku czci św. Jana Pawła II" do słów prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego C*SSH Zwierzchnika Seniora.

Z rycerskim pozdrowieniem
Jacek Rutkowski CSSH




758 rocznica rozpoczęcia działalności bożogrobców w Chorzowie

20 czerwca 2015 roku na zaproszenie śląskich dam i kawalerów grupa 25 członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwa Polskiego świętowała z okazji 758 rocznicy nadania przez księcia Władysława Opolskiego wsi Chorzów Bożogrobcom z Miechowa. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 wykładem ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika „ Deus lo vult dzisiaj – pytania o sumienie”. To zawołanie rycerzy Bożego Grobu ma dość niejasne leksykalne znaczenie, ponieważ stworzono je w nieistniejącym już języku , którego proweniencji językoznawcy doszukują się w języku prowansalskim pomieszanym z portugalskim. Zawołanie to wymyślił pustelnik Piotr z Amiens zwracając się do papieża Urbana II z ideą krucjaty. Tłum zgromadzony przed papieżem apelującym o ratowanie Grobu Pańskiego odpowiedział okrzykami: „Bóg tak chce, ... Bóg tak chce”. Czytaj dalej >>>







Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie

Prosimy wszystkich o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia naszego Drogiego Konfratra Zbigniewa Wysockiego ESSH. Niechaj Dobry Bóg ulży w jego cierpieniu i przywróci mu siły.
Boże Ojcze Wszechmogący, dawco życia, wiekuisty lekarzu ciał oraz dusz Twoich dzieci, spojrzyj na członka naszej wspólnoty i okaż mu swoje miłosierdzie, aby odzyskawszy zdrowie złożył Ci dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Naszą obecność w kolebce państwa polskiego, podczas Inwestytury Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, poświęćmy także na modlitewne wsparcie wszystkich członków naszego Zakonu dotkniętych cierpieniem.




Spotkanie bożogrobców w Słomczynie

Spotkania formacyjne warszawskiej grupy bożogrobców odbywają się w ostatni czwartek każdego miesiąca. Prowadzi je nasz Prefekt ksiądz Jacek Dzikowski ESSH.

Najpierw uczestniczymy we Mszy św. w kościele Seminaryjnym odprawianej w języku łacińskim ( ze śpiewem gregoriańskim), po której w gmachu Seminarium spotykamy się z naszym Prefektem. W tym roku wiodącym tematem spotkań jest kształtowanie sumienia i Sakrament Pokuty.

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie odbyło się wyjątkowo 4 czerwca 2015 r. w Słomczynie, gdzie ks. Jacek jest proboszczem. Po Mszy św. w zabytkowej świątyni, której patronuje św. Zygmunt, miłym akcentem był wspólny obiad.

Ksiądz Jacek opowiedział nam między innymi o Pielgrzymce Rzecznej św. Zygmunta, która po raz pierwszy odbyła się w 2013 r. Uczestnicy płynęli do Płocka, aby z tamtejszej katedry przywieźć do Słomczyna relikwie Patrona swojej parafii. Peregrynacja ta dostarczyła tylu duchowych, historycznych i estetycznych przeżyć, że postanowiono organizować ją każdego roku. W 2015 r. odbyła się po raz trzeci.

Spotkanie, w którym uczestniczyło 16 osób, ubogacone zostało piękną grą na fortepianie przez naszą damę Zofię Konaszkiewicz, a także nauką skomponowanej przez nią dla bożogrobców Pieśni Rycerzy.

Teresa Bielska DSSH





Fot. Leszek Spigarski

Zwierzchnik z pomorskimi bożogrobcami na odpuście w Wejherowie

W dniach 15–17 maja 2015 r. odbył się pierwszy z pięciu kalwaryjskich odpustów w kaszubskiej Jerozolimie. Odpust „lądowy”, ponieważ gromadzi najstarsze kompanie pątnicze z południowych Kaszub, jak zawsze zgromadził na świętych górach tysiące pielgrzymów, świętujących pamiątkę Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Wśród ponad 30 grup pielgrzymkowych po raz pierwszy było Strzebielino i pielgrzymi z Łodzi.

Główne uroczystości rozpoczęły się od procesji wszystkich grup pielgrzymkowych z kościoła klasztornego („pierwszej stacji kalwaryjskiej”) do kościoła Trzech Krzyży na wzgórzu Golgoty. Tam została odprawiona suma odpustowa koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Szlachetki.

Droga do nieba wiedzie przez ziemię i naszą codzienność. Byłoby wyrazem wielkiej bezmyślności, abyśmy jako ludzie wierzący w Chrystusa przyklaskiwali temu, co sprzeciwia się Bożemu prawu, abyśmy popierali tych, którzy próbują wmówić, że bezbożność jest dobra - mówił do zgromadzonych ks. bp Wiesław. Jako uczniowie Chrystusa nie możemy przyjmować ani popierać bezbożnych praw. Nie wierzmy nikomu, kto głosi, że grzech doprowadzi do szczęścia. To jest kłamstwo - podkreślał. Ks. biskup zaznaczył także, że w drodze do nieba Bóg daje nam swoje światło. Jest ono obecne w głosie naszego sumienia i w Jego słowie. Daje nam też pomoc, którą najpełniej czerpiemy przez sakramenty. Jedynie wierność Bogu, poszanowanie Jego praw, otwarcie się na Jego łaskę, przemienianie świata według ducha Ewangelii prowadzą do szczęścia prawdziwego - mówił biskup.

W uroczystościach, na zaproszenie opiekunów Sanktuarium, uczestniczył także J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH Zwierzchnik OESSH w Polsce i pomorscy bożogrobcy, dla których udział w wydarzeniach wejherowskich stał się swego rodzaju już tradycją. Obecny był również wikariusz prowincji franciszkanów o. Borys Soiński.

Czytaj dalej >>>








Fot. Jakub Chmielewski

W 2015 r. przypada 25. rocznica święceń kapłańskich ks. Jacka Dzikowskiego ESSH, proboszcza parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Z tej okazji 24 maja, w święto Zesłania Ducha Świętego, o godz. 12.00 jubilat odprawi Mszę św. w kościele parafialnym.
W imieniu Dam i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Czcigodnemu Konfratrowi życzymy obfitości łask Bożych, pięknych owoców służby kapłańskiej, dobrego zdrowia oraz radości i zadowolenia z realizacji życiowej misji.





TERRA SANCTA W KAMIENIU

W środę 27 maja 2015 r. o godz. 19.00, w siedzibie Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie przy ul. Elektronowej 2, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Mirosławy Jarmołowicz pt. "TERRA SANCTA W KAMIENIU".

Ziemia Święta – wyjątkowe miejsce wielu kultur. Dowód na świętość i podłość człowieka. Miejsce nieustannych walk o wpływy, ale także miejsce wiary i modlitwy. Dla wielu filar i opoka, dla innych miejsce pielgrzymek.
Kamień ma tam szczególne znaczenie – jest historią, dowodem, świadkiem. Wytarte progi świątyń, drogi i mury… Kamienne okopcone ściany, czasem ze śladami starych napisów, wyrytych znaków wiary, religijnego grafitti sprzed wielu wieków, a nawet krwi… Kamienne progi wytarte śladami stóp tysięcy pielgrzymów, świętych i złoczyńców, najeźdźców i szlachetnych obrońców. Kamienie śliskie, wyjątkowe, wgłębione w historię, sławę i dramat tego miejsca.
Tematem wystawy jest kamień, a także nawarstwianie i przenikanie obrazu historii i współczesności, kultur i religii, a przede wszystkim ludzi w tym kotle ludzkiego raju i piekła zarazem.

Mira Jarmołowicz





Uroczyste podsumowanie III Miechowskich Dni Jerozolimy

16 maja 2015 r. w gmachu poklasztornym przy Bazylice Grobu Bożego Miechowie, odbyło się spotkanie podsumowujące III Miechowskie Dni Jerozolimy. Osobom oraz instytucjom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia wręczone zostały medale pamiątkowe oraz dyplomy. Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski uhonorował naszego Konfratra Stanisława Osmendę CSSH plakietą z herbem Miechowa. W uroczystości wzięli także udział J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH Zwierzchnik OESSH w Polsce, obecni tego dnia na posiedzeniu członkowie Rady Zwierzchnictwa oraz bożogrobcy z Miechowa i okolic. Zebrani zostali zapoznani z przygotowaniami do IV MDJ, które odbędą się już za rok w dniach 10-11 września, a następnie wspólnie wzięli udział we Mszy świętej. Organizatorzy oficjalnie podpisali zaproszenie do J. Em. kard. Edwina Fredericka O'Briena Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Galeria zdjęć >>>




Procesja z Wawelu na Skałkę

W procesji z katedry wawelskiej na Skałkę razem z relikwiami świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, świętego Jana Pawła II i świętych z całej Polski uczestniczył także cudowny Obraz Matki Bożej Świętojańskiej. 10 maja 2015 r. przypadała bowiem 50 rocznica koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Boskiej z kościoła świętego Jana (ss Prezentek)w Krakowie. Koronacji obrazu na Skałce 50 lat temu dokonał ks. arcybiskup Karol Wojtyła. Była to pierwsza w jego życiu koronacja Obrazu znanego jako „Matka Boża od Wykupu Niewolników”, której przypisuje się cudowne działanie przynoszące wyzwolenie temu, kto odda się w Jej opiekę.

Procesję prowadził Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W uroczystości świętego Stanisława uczestniczyli członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z Krakowa, Miechowa, Olkusza, Książa Wielkiego, Michałowic, Sieprawia, Kielc oraz z Białej Podlaskiej. Czytaj dalej >>>




Informacja na temat planowanej pielgrzymki do Ziemi Świętej

Z inicjatywy grupy uczestników Jubileuszowej Pielgrzymki Bożogrobców AD 2013 organizowana jest kolejna pielgrzymka do Ziemi Świętej, tym razem z indywidualnym programem obejmującym przede wszystkim Jordanię i Jerozolimę. Pielgrzymka jest odpowiedzią na zaproszenia kierowane do nas, bożogrobców, zarówno przez abp Fouada Twala, Łacińskiego Patriarchę Jerozolimy jak i o. Pierbattistę Pizzaballa, Kustosza Ziemi Świętej, do nawiedzania ziemskiej ojczyzny Jezusa oraz dawania wsparcia mieszkającym tam chrześcijanom, zwłaszcza w tak trudnej obecnie sytuacji wynikającej z prześladowań, exodusu i mordów. Pielgrzymkę w 2015 r. organizuje Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie, przewodnikiem będzie nasz Konfrater o. Nikodem Gdyk OFM.

Jednocześnie informujemy, że oficjalna pielgrzymka jubileuszowa z okazji 20-lecia Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego, wyruszy do Ziemi Świętej w październiku 2016 r.

Czytaj dalej >>>




Damy i Kawalerowie OESSH z Bari w Miechowie

28 kwietnia 2015 r. z pielgrzymką do Miechowa przybyła grupa kawalerów i dam dell' Ordine Equestre del Santo Sepolcro di Gerusalemme z Bari w Italii. Przewodniczył jej zwierzchnik Kawaler Wielkiego Krzyża dr Rocco Saltino. Powitał ich w siedzibie Bożogrobców kustosz i ceremoniarz świecki Zwierzchnictwa OESSH w Polsce komandor Stanisław Osmenda. Towarzyszyli mu wiceburmistrz Miechowa Andrzej Banaśkiewicz, dyrektor muzeum w Miechowie Włodzimierz Barczyński oraz proboszcz bazyliki miechowskiej ks. prałat Mirosław Kaczmarczyk, komandor Jan Włudarczyk, kawalerowie Marek Włudarczyk, Jan Szostak, Maksymilian Węgrzynowicz, damy Halina Pietrzyk z Charsznicy i Maria Szuba z Książa Wielkiego. Z Krakowa przybyły damy Elżbieta Jastrzębska i Małgorzata Chojnacka Dzieszyńska, kawalerowie Bartłomiej Czech, Józef Dąbrowski, Ryszard Dzieszyński, z Sosnowca kawaler Paweł Szopa i z Częstochowy kawaler Piotr Janik. Czytaj dalej >>>





fot. Michał Grychowski

Ku czci świętego Wojciecha

Tegoroczne uroczystości patronalne ku czci świętego Wojciecha w Gnieźnie połączone zostały z obchodami 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Rozpoczęły się one w sobotni wieczór 25 kwietnia od nieszporów o świętym Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej, którym przewodniczył J. E. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, a homilię wygłosił J. E. bp Andrzej Czaja biskup opolski. W kazaniu zaznaczył on, że Europa musi się przebudzić, gdyż coraz bardziej wypiera się Chrystusa. Wspomniał o prześladowanych chrześcijanach, którzy stanowią nadzieję i nowy posiew wiary. Winniśmy im dać wsparcie duchowe i materialne. Nie możemy marnować świadectwa chrześcijan, ginących na współczesnych arenach. Powinniśmy też podjąć większy wysiłek ewangelizacyjny. Następnie Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił płaszcze kandydatom, wstępującym do Towarzystwa Świętego Wojciecha, które od ćwierćwiecza podtrzymuje kult świętego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Potem w kierunku Wzgórza Zbarskiego, gdzie wedle tradycji miał zatrzymać się orszak, niosący ciało męczennika, wykupione przez Bolesława Chrobrego od Prusów, wyruszyła procesja ze srebrnym relikwiarzem świętego Wojciecha i relikwiami polskich świętych między innymi świętego Jana Pawła II w postaci kryształowego krzyża, wykonanego przez naszego konfratra Mariusza Drapikowskiego ESSH. Czytaj dalej >>>





Bernardino di Betto


Czcigodne Damy, Dostojni Kawalerowie,
Wszyscy Drodzy Konfratrzy i Przyjaciele Zakonu!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy,
przesyłam Drogim Państwu najlepsze życzenia.

Niech paschalne zwycięstwo Chrystusa
będzie dla nas siłą i światłem,
źródłem radości i pokoju,
niech pobudza do trwania w nawróceniu
i gorliwszej służby bliźnim!

Zachowując w pamięci fragment Homilii Papieża Franciszka z 30 marca 2013 roku

Jezus nie należy już do przeszłości, ale żyje w teraźniejszości
i jest ukierunkowany ku przyszłości, jest wiecznym "dzisiaj" Boga.

Z radosnym ALLELUJA!
Karol B. Szlenkier




Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej

31 marca 2015 r. z kościoła św. Wojciecha w Kielcach wyruszyła Droga Krzyżowa, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni pod przewodnictwem biskupów: Jana Piotrowskiego, Mariana Florczyka i Kazimierza Ryczana C*SSH. W tym szczególnym wydarzeniu związanym z Miesterium Męki Pańskiej udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miejskich, akademickich, zgromadzenia zakonne oraz parafianie kieleckich świątyń. Asystę Krzyża stanowili członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Janusz Kamiński CSSH

Galeria zdjęć >>>






Wielkopostny dzień skupienia pomorskich bożogrobców
w kaszubskiej Jerozolimie

Co roku wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu do kaszubskiej Ziemi Świętej ściągają tysiące pątników, aby w każde piątkowe popołudnie móc przejść ze swoim krzyżem codziennych spraw za cierpiącym Jezusem. Aby móc jak, mówił kustosz sanktuarium o. Daniel Szustak, „wpatrywać się w Krzyż i w jego cieniu żyć tam gdzie jesteśmy: w pracy, w szkole, w domu czy w szpitalu… niech pomagają nam w tym ci, którzy towarzyszą Jezusowi w Jego bolesnej drodze: Maryja, Szymon, Weronika…”

Na zaproszenie o. kustosza, w piątek (13 marca 2015r.), pomorscy bożogrobcy uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W Godzinie Miłosierdzia została odprawiona Msza św. w kościele klasztornym, której przewodniczył ks. prefekt Wincenty Pytlik ESSH, a następnie po oddaniu czci Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. wszyscy udali się na kalwaryjskie wzgórza.
Na prośbę wejherowskich franciszkanów tegoroczne rozważania przygotowała dama komandor Maria Klein.

Bartłomiej Muński ESSH

Galeria zdjęć >>>




Dzień Skupienia w Miechowie

W ramach przygotowań do roku 2033, do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa, w niedzielę 8 marca 2015 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie odbył się Dzień Skupienia dla członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Organizatorem był proboszcz Bazyliki, ks. Mirosław Kaczmarczyk ESSH, który zaproszenie do udziału przekazał również uczestnikom niedawnych rekolekcji na Jasnej Górze. W tym modlitewnym spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim bożogrobcy z Miechowa, ale również goście bożogrobcy z Katowic, Kielc, Krakowa – w sumie 20 osób. Czytaj dalej >>>




O odnowieniu i zreformowaniu Zakonu

Zebrani na Jasnej Górze członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie rozpoczęli rekolekcje 20 lutego od odśpiewania Godzinek ku czci Grobu Bożego w kaplicy Domu Pielgrzyma a potem uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Następnie Mszę świętą celebrował arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski w intencji zdrowia arcybiskupów Zygmunta Zimowskiego i Leszka Sławoja Głodzia. Arcybiskup w kazaniu mówił o konieczności łączenia prawdziwego kultu oddawanemu Bogu, wolnego od egoizmu i zakłamania z prawdziwym postem, jako formą dobrowolnej rezygnacji z rzeczy dobrej na rzecz bliźniego. Czytaj dalej >>>


APEL JASNOGÓRSKI 21 lutego 2015 r.




12 lutego 2015 r. odszedł do Pana nasz Czcigodny Konfrater, śp. ks. prałat Henryk Januchta ESSH, budowniczy kościoła i od 25 lat proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu, dziekan Dekanatu Olkuskiego, wieloletni duchowy przewodnik pielgrzymek Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę oraz do miejsc świętych. Do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie został przyjęty podczas Inwestytury w Sosnowcu w 2010 r. Odszedł Kapłan pełen życzliwości i radości, oddany służbie Bogu i ludziom. Jego kazania oraz donośny śpiew podczas uroczystości liturgicznych na długo zostaną w naszej pamięci. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 lutego w kościele pw. Dobrego Pasterza w Olkuszu. Mszy św. przewodniczy; JE. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki Zdjęcia >>> .




Fot. Grzegorz Polak

Uroczystości ku czci św. Wojciecha Biskupa i Męczennika

W dniach 25 i 26 kwietnia 2015 r. w Gnieźnie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Odpust zbiega się z 990. rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, która dokonała się w piastowskim Gnieźnie. Uroczystości rozpoczną się w sobotę 25 kwietnia o godz. 19.30 Nieszporami sprawowanymi w Katedrze oraz procesją z relikwiami św. Wojciecha ulicami miasta. Mszy św. odpustowej odprawionej na Placu Św. Wojciecha w niedzielę 26 kwietnia o godz. 10.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi J. Em. kard. Péter Erdő, Prymas Węgier, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Na zakończenie Mszy św. Nuncjusz Apostolski w Polsce J. E. abp Celestino Migliore C*SSH wręczy misjonarzom krzyże misyjne.




Spotkanie opłatkowe pomorskich bożogrobców w Toruniu

W sobotę, 17 stycznia 2015 r., na zaproszenie naszego konfratra – ks. Marka Rumińskiego, pomorscy bożogrobcy spotkali się w Toruniu z biskupami toruńskimi na opłatkowo-noworocznym dniu skupienia. Bp Andrzej Suski zwracając się do kawalerów i dam zwrócił uwagę wszystkich na mocny akcent świętowania Bożego Narodzenia w pokoju i radości, o czym mówi Łukaszowa Ewangelia.

Po wspólnym kolędowaniu wszyscy udali się do domu prowincjalnego sióstr elżbietanek, by wokół stołu eucharystycznego prosić Boże Dziecię o dar pokoju dla dzisiejszego świata. Eucharystię celebrowali razem z bp. Józefem Szamockim nasi kapłani. Bp Józef w homilii mówił, że wszyscy jesteśmy powołani do odważnego dawania świadectwa o Jezusie, że mamy być czytelnymi znakami Boga. Natomiast w podziękowaniu słusznie zauważył ks. Wincenty Pytlik, że piękna jest współpraca elżbietanek i bożogrobców dla Ziemi Świętej. Czytaj dalej >>>




Posiedzenie Rady Zwierzchnictwa OESSH

17 stycznia 2015 r. w Miechowie, pod przewodnictwem Zwierzchnika J. E. Karola Bolesława Szlenkiera C*SSH, odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Zwierzchnictwa OESSH w Polsce. Głównymi tematami były: zbliżające się Rekolekcje Wielkopostne w Częstochowie (20-22 lutego 2015 r.) oraz przygotowania do mającej sie odbyć w Gnieźnie (12-13 czerwca 2015 r.) Inwestytury Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Zgodnie z informacją podaną na naszej stronie internetowej w październiku 2014 r., każdy członek Zakonu jest zobowiązany do dnia 31 stycznia 2015 r. wpłacić zaliczkowo 200 zł na poczet kosztów organizacyjnych związanych z Inwestyturą.
Numer konta bankowego: 26 8009 1046 0012 3783 2002 0001
Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie
00-246 Warszawa, ul. Miodowa 17/19
(tytuł wpłaty: Gniezno 2015)

Koszty dotyczące zakwaterowania i wybranych posiłków dla członków OESSH i osób towarzyszących uregulowane zostaną po przybyciu do Gniezna. Wspomniana opłata organizacyjna jest obowiązkowo wnoszona przez uczestników Inwestytury bez względu na to, którego dnia przybędą na uroczystości. Nie dotyczy ona natomiast osób towarzyszących.

Jacek Rutkowski CSSH
Sekretarz Zwierzchnictwa




Nasz Czcigodny Konfrater prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki CSSH, Kanclerz Zwierzchnictwa OESSH w Polsce, został nagrodzony przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy za służbę prawdzie i autentycznym wartościom. Uroczyste wręcznie nagrody odbyło się 16 stycznia 2015 r. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Ojców Redemptorystów w Krakowie.

Żródło: www.naszdziennik.pl



Fot. Janusz Kamiński CSSH

Spotkanie opłatkowe w Miechowie

10 stycznia 2015 r. w siedzibie Zwierzchnictwa Polskiego OESSH w Miechowie miało miejsce spotkanie opłatkowe bożogrobców z Diecezji Kieleckiej z nowym Pasterzem Kościoła Kieleckiego J. E. bp Janem Piotrowskim. W spotkaniu również uczestniczyli: Zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego - J. E. Karol Bolesław Szlenkier C*SSH oraz duszpasterze Parafii Miechowskiej.
Na początku, po powitaniu przybyłych gości zebrani odmówili modlitwę Nieszporów ubogaconą rozważaniem Słowa Bożego, którą przeprowadził bp Piotrowski. Po wspólnej modlitwie dzielono się opłatkiem i wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia. Następnie po uroczystej kolacji, spotkanie zakończono modlitwą o zdrowie dla J. E. abpa Zygmunta Zimowskiego C*SSH.

Biskup Piotrowski został zapoznany z przebiegiem dotychczasowej rewitalizacji kompleksu Bożogrobców w Miechowie oraz dalszymi potrzebami w tym zakresie. Przedstawiciele Zarządu Zwierzchnictwa poinformowali też o kontekście wydania dekretu przywracającego na powrót siedzibę Bożogrobców do Zespołu klasztornego w Miechowie. Wcześniejsze związki bpa Piotrowskiego z Bazyliką Miechowską oraz życzliwe zainteresowanie historią, a także żywą tradycją Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie jest doskonałym zadatkiem owocnej współpracy Zakonu z nowym Pasterzem Kościoła Kieleckiego.

ks. Stanisław Słowik ESSH

GALERIA ZDJĘĆ >>>




W sobotę 10 stycznia 2015 r. białostocka grupa OESSH spotkała się na Mszy świętej w pięknej i przestronnej kaplicy Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przy ul. Zielnej w Białymstoku. Gościliśmy tam po raz pierwszy. Eucharystii, którą ofiarowaliśmy w intencji śp. Przemysława Mariana Kłosiewicza ESSH, zmarłego w czerwcu 2011 r. w Warszawie, przewodniczył J. E. ks. abp Stanisław Szymecki C*SSH. Treścią homilii - stosownie do czytań liturgicznych z dnia - było przykazanie miłości Boga, weryfikujące się w codziennym życiu chrześcijanina w postawie biblijnej miłości, czyli szacunku i troski wobec każdego człowieka. Po Mszy św. białostoccy bożogrobcy wraz z Arcypastrzem tradycyjnie gościli w domu Ryszarda Zimnocha ESSH, na wspólnym kolędowaniu w gronie rodzinnym.

ks. Wojciech Michniewicz CSSH




Fot. Marek Piekara / Gość Niedzielny


Za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II, otaczamy braterską modlitwą,
Drogiego Konfratra J. E. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego C*SSH.
Panie Jezu Zmartwychwstały spraw, aby odzyskał zdrowie i siły,
które poświęca służbie Kościołowi.
Ufając w potęgę Twojej miłości, pokornie prosimy o uzdrowienie
jego oraz innych członków naszej wspólnoty.
Wspólnie niesiemy modlitwę wstawienniczą do Boga Ojca
o cud ozdrowienia i ulgę w cierpieniu wszystkim chorym.

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen!




Fot. Jerzy Drągowski

Spotkanie opłatkowe OESSH w Warszawie

W środę 7 stycznia 2015 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej, J. Em. Kazimierz Kardynał Nycz EMCSSH Wielki Przeor Zwierzchnictwa, przyjął na spotkaniu opłatkowym J. E. Karola Bolesława Szlenkiera C*SSH Zwierzchnika OESSH w Polsce wraz z grupą członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Po złożeniu życzeń i podzieleniu się opłatkiem, śpiewano kolędy. Stanisław Osmenda CSSH Ceremoniarz Świecki i Kustosz Siedziby OESSH w Miechowie ofiarował zebranym unikatowe kalendarze ze zdjęciami kościołów w Ziemi Świętej. GALERIA ZDJĘĆ >>>




ARCHIWUM

© OESSH 2009