Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



758 rocznica rozpoczęcia działalności bożogrobców w Chorzowie

20 czerwca 2015 roku na zaproszenie śląskich dam i kawalerów grupa 25 członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwa Polskiego świętowała z okazji 758 rocznicy nadania przez księcia Władysława Opolskiego wsi Chorzów Bożogrobcom z Miechowa. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 wykładem ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika „ Deus lo vult dzisiaj – pytania o sumienie”. To zawołanie rycerzy Bożego Grobu ma dość niejasne leksykalne znaczenie, ponieważ stworzono je w nieistniejącym już języku , którego proweniencji językoznawcy doszukują się w języku prowansalskim pomieszanym z portugalskim.

Zawołanie to wymyślił pustelnik Piotr z Amiens zwracając się do papieża Urbana II z ideą krucjaty. Tłum zgromadzony przed papieżem apelującym o ratowanie Grobu Pańskiego odpowiedział okrzykami: „Bóg tak chce, ... Bóg tak chce”.
Pada pytanie czego Bóg od nas chce? A skąd to mamy wiedzieć? Możemy dowiedzieć się sięgając do własnego sumienia. Od wielu lat trwa atak obcych chrześcijaństwu sił moralnych mający na celu odcinanie sumienia od jego korzeni. My jesteśmy wolni w swoim sumieniu aż natrafimy na granicę zewnętrznego autorytetu. Wolność jest prawdziwa wtedy, kiedy podporządkuje się szlachetnym więzom.

Mamy pojęcie pamięci czegoś co było. Sumienie jest pamięcią Stwórcy, a tym samym zdolnością do rozpoznawania Jego woli. Ta pamięć to jest jak linie papilarne na znaleziskach archeologicznych, które rozpoznaje się mimo upływu tysięcy lat. Na tym polega rozpoznawanie woli Stwórcy. Przecież Jezus powiedział, że przyjdzie Pocieszyciel i wszystko wam przepuści.

Sumienie powinno zawsze pozostawać w akcji rozpoznawania, osądzania i wyciągania właściwych wniosków. Nie jest winą człowieka, gdy postępuje zgodnie z własnymi przekonaniami, ale nie oznacza to akceptacji tych przekonań, ponieważ można zbłądzić postępując zgodnie z nimi. Ale trzeba się zastanowić jak to się stało, że zbłądziłem w swoim sumieniu. Te błędy mogą na przykład stworzyć nieludzką władzę. Ale nieludzka władza rozbiła się o cierpienie Ukrzyżowanego. Prowadząca spotkanie dama Maria Nowak stwierdziła, że nieraz doświadczyła tego konfliktu sumienia z wolą pewnej dużej wpływowej grupy.

W Domu Kultury rozdane zostały też nagrody w konkursie ”Bożogrobcy w Polsce i Chorzowie”, po czym członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego ruszyli procesyjnie ulicą Bożogrobców z feretronem w formie pięciokrzyża do kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

W kościele przywitał ich abp Damian Zimoń C*SSH ciesząc się z ich obecności i gotowości głoszenia Piątej Ewangelii, jak powszechnie określa się pielgrzymowanie po Ziemi Świętej. Mszę świętą odprawili ks. prałat Krzysztof Bąk CSSH, ks. prof. Jerzy Szymik i ks. proboszcz Krzysztof Skiba. Homilię wygłosił ks. prałat Krzysztof Bąk CSSH, podkreślił w niej, jak ważne jest świadectwo członków naszego Zakonu, świadectwo postawy w Kościele i swoim życiu. Po Mszy świętej wysłuchaliśmy utworów Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georga Fredericha Haendla w wykonaniu kontratenora Piotra Olecha i klawesynisty Andrzeja Zawiszy.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem dam, kawalerów OESSH i gości w Ogrodzie Farskim.

Małgorzata Chojnacka-Dzieszyńska DSSH















© OESSH 2009