Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Dzień Skupienia w Miechowie

W ramach przygotowań do roku 2033, do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa, w niedzielę 8 marca 2015 r. w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie odbył się Dzień Skupienia dla członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Organizatorem był proboszcz Bazyliki, ks. Mirosław Kaczmarczyk ESSH, który zaproszenie do udziału przekazał również uczestnikom niedawnych rekolekcji na Jasnej Górze. W tym modlitewnym spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim bożogrobcy z Miechowa, ale również goście bożogrobcy z Katowic, Kielc, Krakowa – w sumie 20 osób.

I. Wspólną modlitwę rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której ks. proboszcz poprowadził modlitwę różańcową oraz koronkę do Bożego Miłosierdzia, natomiast Jan Wludarczyk, CSSH, modlił się własnym rozważaniem osnutym na tle biblijnej MĄDROŚCI oraz zawołania Zakonu DEUS LO VULT i aspektu dziedzictwa po Kanonikach Grobu Bożego (tekst rozważania).

II. Następnie ks. dr Krzysztof Bąk ESSH wygłosił konferencję na temat OBLICZA BOGA. Ukazał w niej jak w Starym Testamencie Abraham rozmawiając z Bogiem padał na twarz, a Mojżesz – jedyny człowiek, który widział Oblicze Boga – gdy wychodził do ludzi po rozmowie twarzą w twarz z Bogiem, zasłaniał jaśniejącą swoją twarz. Zwykle zakrywano twarz modląc się przed Bogiem, by widząc Jego Oblicze, nie umrzeć.

W Nowym Testamencie także apostołowie prosili Mistrza „pokaż nam Ojca” – chcąc zobaczyć Boga. Najbardziej splamiono majestat Boga przed Jego męką poprzez uderzenie Jezusa w twarz – uderzenie w twarz to zhańbienie człowieczeństwa.

Dziś Oblicze Chrystusa mamy widzieć w bliźnich: chorych, spragnionych, więźniach. A nasze zadanie to jak pytanie do Piotra: „czy miłujesz mnie więcej niż ci?” Bożogrobiec był w pustym grobie, widział zmartwychwstanie, nie boi się już śmierci. Na naszym obliczu winna widnieć szlachetność i szlachectwo, by – tak jak Kościół prosi w psalmie w czasie pogrzebowych egzekwii – „Rozpoznaj Boże moją twarz” – w chwili przejścia z życia do życia Bóg widział w nas odbicie swego Oblicza.

III. Zbliżała się pora Eucharystii, więc zgromadziliśmy się w kaplicy Całunu i po nałożeniu strojów zakonnych w uroczystym szyku niosąc na czele krzyż, procesyjnie udaliśmy się wraz z koncelebrą do ołtarza. Mszę św. koncelebrowało 4 kapłanów, kawalerów Zakonu Bożego Grobu: ks. dr Krzysztof Bąk jako główny celebrans oraz o. Nikodem Gdyk ofm, ks. dr Jerzy Bielecki i ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk. W liturgii Słowa uczestniczyli: Anna Tokarska DSSH oraz Bartłomiej Czech ESSH. Homilię osnutą na czytaniach mszalnych wygłosił ks. prałat Krzysztof Bąk. Modlitwę wiernych odczytał Marek Włudarczyk ESSH .

IV. Po Mszy św. procesyjnie przeszliśmy do Kaplicy Grobu, gdzie odmówiliśmy modlitwę do Zmartwychwstałego Chrystusa, którą zakończyliśmy odśpiewaniem „Regina coeli”. Wraz z nami w modlitwie tej uczestniczyła też grupa wiernych obecnych na Mszy św. Tak zakończyła się część modlitewna dzisiejszego Dnia Skupienia.

V. Część organizacyjna rozpoczęła się wspólnym posiłkiem. Następnie ks. proboszcz podzielił się z zebranymi planami działania na najbliższą przyszłość – związanymi oczywiście z faktem iż Miechów nazywany jest polską Jerozolimą. Mówił o planach uczynienia z Miechowa miejsca pielgrzymkowego, do czego potrzebne jest też zaplecze, zarówno baza noclegowo-turystyczna jak i przewodnicka. Ks. proboszcz chwalił sobie współpracę z władzami miasta i starostwa, ale przy oszacowaniu przedsięwzięcia na ogromną kwotę i mimo spodziewanego wsparcia funduszami unijnymi, istnieje potrzeba rozpropagowania tej idei w kręgach biznesowych, by one wspomogły jej sfinansowanie.

B. Czech ESSH przedstawił informację na temat „Order miechowski”, w której zawarł rys historyczny jednego z najstarszych kościelnych odznaczeń. Odznaczenie (zwane orderem) powstało jako godło bractwa religijnego bardzo wcześnie, wyewoluowało z oznaki religijnej noszonej od II połowy XII wieku przez braci Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego, którzy posiadali swój klasztor w Miechowie. Order był wprowadzony oficjalnie w 1789 roku i nadawany był osobom znanym z pobożności lub zasłużonym dla Kościoła, zarówno Bożogrobcom duchownym, jak i świeckim. Jako ciekawostkę prelegent podał, iż obecnie istnieją 3 egzemplarze tego orderu – 1 znajduje się w skarbcu na Jasnej Górze, 1 w Muzeum Narodowym w Krakowie, a ostatni jest w rękach prywatnych (istnieje prawdopodobieństwo odkupienia go). Kawaler Czech znany jest ze swojego entuzjazmu do wszystkiego, co historyczne w Zakonie (stroje, mundury, odznaczenia), więc nic dziwnego, że zafascynował się tym orderem.

Ks. dr. J. Bielecki poinformował o nowej formule „Modlitwy przez Jubileuszem 2000 lat od Zmartwychwstania Chrystusa”. Ostatnio przyjęto, iż w formie Dnia Skupienia będzie się odbywać raz na kwartał w Bazylice Miechowskiej.

Korzystając z obecności ojca Nikodema Gdyka ofm , komisarza Ziemi Świętej, poruszono znowu temat pielgrzymki do Ziemi Świętej. W niedługim czasie zostanie przedstawiony program i koszt pielgrzymki przy następujących wstępnych założeniach:
- miejsce: Judea (Jerozolima 3 dni) i Jordania
- czas: 10 dni, początek listopada br.
- intencja: jubileusz 20-lecia reaktywacji Zwierzchnictwa Polskiego

Na zakończenie ks. proboszcz obdarował uczestników Dnia Skupienia opracowaniem książkowym Włodzimierza Barczyńskiego p.t. „Małopolski szlak bożogrobców” zapowiadając i zapraszając na wspólną wyprawę tym szlakiem.

Umocnieni przede wszystkim na duchu, pożegnaliśmy gościnny Miechów mówiąc sobie „do zobaczenia w Wielki Piątek”.

Elżbieta Jastrzębska DSSH










Fot. Maurycy Fojcik

© OESSH 2009