Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



W sobotę, 10 grudnia br. miało miejsce gremialne spotkanie członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dzięki gościnności J. E. bp Józefa Guzdka, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Spotkanie rozpoczęła Msza święta dziękczynna za 20-lecie posługi polskich bożogrobców, której przewodniczył i homilię wygłosił Wielki Przeor J. Em. Kazimierz Kardynał Nycz EMCSSH.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że wbrew coraz silniejszej tendencji "zabierania sobie Adwentu po to, żeby pewnym skrótem z końca roku liturgicznego przeskoczyć od razu do Bożego Narodzenia", warto jednak ten okres przygotowania do świąt dobrze przeżyć. Chociażby po to, żeby uzmysłowić sobie, że "Bóg tak umiłował świat, że Syna swojego jednorodzonego dał".

- Człowiekowi jest potrzebny Adwent - podkreślił kardynał. - Bóg przychodzi do nas ciągle, natomiast my musimy być przygotowani i otwarci na to, by móc Go przyjąć. Serce musi być uporządkowane, żeby człowiek zobaczył przychodzącego Chrystusa - tłumaczył.

Kardynał Nycz przypomniał, że chociaż kilka tygodni temu w kościołach zostały zamknięte symboliczne święte bramy Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, to Boża brama miłosierdzia zawsze pozostaje otwarta.

- Otwarta pozostaje Brama Miłosierdzia, które jest imieniem Boga. Przez nią Chrystus wychodzi do nas, zaprasza, chce okazać miłosierdzie. Ale otwarte muszą pozostać także te bramy miłosierdzia pisane małą literą. Jest to miłosierdzie, które otrzymawszy od Boga, czynimy wobec naszych braci tu, w Polsce, ale też w innych miejscach świata, również w Ziemi Świętej, wszędzie tam, gdzie jest tyle niepokoju, prześladowań, wojny...
Zdaniem metropolity, o ofiarach konfliktów, o uchodźcach, osobach cierpiących z powodu prześladowań "nie wolno nam mówić językiem, jakim mówią media i politycy".

- Nas obowiązuje język Ewangelii! - zaznaczył. - Jeżeli Ewangelię traktujemy poważnie, nie możemy jej retuszować. A ona mówi w aspekcie sądu: "Byłem głodny - a daliście mi jeść, byłem przybyszem - a przyjęliście mnie, byłem spragniony, w więzieniu...". Przedłużajmy więc Rok Miłosierdzia poprzez stałą postawę wrażliwości i konkretnej pomocy tym, którzy w naszym otoczeniu na nią czekają - apelował.

Na końcu Mszy św. zabrał głos Zwierzchnik Zakonu, który kończy drugą kadencję na urzędzie i dlatego skierował do zebranych bożogrobców w liczbie około 150, podsumowanie swoich dokonań wraz z podziękowaniem za pracę na rzecz zakonu. W tym duchu ogłoszono przyznanie odznaczeń Glorii oraz awansów na stopię komandora zasłużonym członkom zakonu.

Po Mszy św. spotkaliśmy się na agapie, podczas której J. Em. Kazimierz Kardynał Nycz poświęcił przygotowane opłatki, które zabraliśmy do swoich domów, by w czasie wigilii poczuć jeszcze większą więź z zakonem i z sobą nawzajem. Miłym akcentem było też przekazanie ks. proboszczowi parafii Opatrzności Bożej w Warszawie – specjalnego daru od polskich bożogrobców z okazji 20-lecia ich posługi – kielicha mszalnego z wygrawerowaną dedykacją o tym świadczącą.

Elżbieta Jastrzębska DSSH
Joanna Jureczko-Wilk / Gość Niedzielny















































fot. Janusz Kamiński CSSH

© OESSH 2009