Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Wielki Piątek Bożogrobców w Miechowie

W Drodze Krzyżowej i liturgii Wielkiego Piątku w bazylice Grobu Bożego w Miechowie wzięło udział ponad trzydziestu członków OESSH. Najliczniej reprezentowany był Kraków: trzy damy i czternastu kawalerów z komandorem Stanisławem Abrahamowiczem oraz dwóch kandydatów do Zakonu. Kielce delegowały prawie wszystkich członków z ks. prałatem Stanisławem Słowikiem. Kawalerowie z Miechowa stawili się wszyscy. Z Częstochowy przyjechał ks. Jerzy Bielecki, z Czeladzi były senator Czesław Ryszka, zaś z Jakubowic Konińskich koło Lublina kawaler Stanisław Zajączkowski.

Drogę Krzyżową w krużgankach prowadził i przewodniczył w liturgii Wielkiego Piątku ks. biskup Marian Florczyk z Kielc. Towarzyszył mu ksiądz Jerzy Gredka w infule, który w Wielki Czwartek otrzymał nominację na infułata od Jego Świątobliwości papieża Benedykta XVI.

Rozważania przy VIII stacji „Płaczących niewiast” czytała dama z Kielc Dorota Garbas, a przy X stacji „Obnażenia z szat” kawaler Stanisław Zajączkowski. Przeżywając Drogę Krzyżową uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może stać się Cyrenejczykiem przynosząc ulgę w cierpieniu bliźniemu.

Po odprawieniu Drogi Krzyżowej przeszliśmy do bazyliki. Na rozpoczęcie liturgii wielkopiątkowej lekcję czytali kawalerowie z Krakowa Kazimierz Korus i Ryszard Raźny. Bożogrobcy odprowadzili figurę Chrystusa do kaplicy Grobu Bożego. Po czym chwilę adorowali Chrystusa złożonego do grobu.

Następnie na plebanii spotkaliśmy się z biskupem Marianem Florczykiem i infułatem Jerzym Gredką, gdzie mieliśmy okazję pogratulować temu ostatniemu uzyskania infuły. Komandor Stanisław Abrahamowicz przypomniał, w jakim fatalnym stanie jeszcze nie tak dawno znajdowały się budynki klasztorne w Miechowie. Ksiądz Jerzy Gredka podjął się gigantycznego zadania: odnowy bazyliki. Na początek doprowadził w 2000 roku do pokrycia budynku klasztornego nowym dachem, co zabezpieczyło zabytkową budowlę przed deszczem, śniegiem i mrozem.

Intensywna praca nad odnowieniem bazyliki doprowadziła go jednak do ciężkiej choroby. Dzięki ofiarności lekarzy kieleckich i naszym gorącym modlitwom do Boga za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II, ksiądz Jerzy odzyskał zdrowie i mógł kontynuować dzieło renowacji obiektów dawnego klasztoru. Wsparli go w sposób istotny dwaj członkowie OESSH komandor Stanisław Osmenda i kawaler Aleksander Piotrowski.

Ostatnio odnowiona siedziba naszego Zakonu w Miechowie została umeblowana dzięki finansowemu wsparciu wszystkich członków. Tu należy podkreślić zaangażowanie Danuty i Stanisława Dyrdów, którzy ufundowali 80 krzeseł do sali konferencyjnej i zamierzają dostarczyć kolejne dwadzieścia. Istnieje jednak jeszcze potrzeba dalszego finansowego wspierania renowacji i wyposażenia pomieszczeń dawnego klasztoru Bożogrobców. Ksiądz infułat Jerzy Gredka liczy na dalszą ofiarność członków naszego Zakonu.

Małgorzata Chojnacka-Dzieszyńska OESSH









© OESSH 2009