Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Radomscy Bożogrobcy w pracach II Synodu Diecezji Radomskiej

Po blisko trzech latach przerwy, decyzją bpa Henryka Tomasika, 4 lutego 2012 r. wznowił obrady II Synod Diecezji Radomskiej. 8 listopada 2008 r. ówczesny biskup Diecezji Radomskiej, a dziś przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - abp Zygmunt Zimowski, zwołał Synod, pod hasłem: „Czynić diecezję domem i szkołą komunii”.

W pracach radomskiego Synodu uczestniczą również kawalerowie Zakonu Bożogrobców: ks. prałat Edward Poniewierski (przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa), Krzysztof Orzechowski (członek Komisji ds. Administracyjno-Prawnych), Jerzy Kutkowski (Komisja ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji) oraz Sławomir Adamiec (wiceprzewodniczący Komisji ds. Młodzieży).

W homilii podczas Mszy Świętej w WSD w Radomiu, wznawiającej obrady Synodu, bp Tomasik podkreślał, że nowa ewangelizacja to nowa gorliwość chrześcijańska i nowe metody. Mówił też, że to wszystko powinno służyć w ewangelizowaniu środowisk społecznych.

- Wpisujemy się naszą pracą w Rok Wiary, który zapowiedział Benedykt XVI. Stanie się on wezwaniem do refleksji nad wielkimi tajemnicami naszego zbawienia, zachęci do poszukiwania lepszych dróg przy tworzeniu warunków do przekazywania wiary pogłębionej, przemyślanej, świętowanej i przeżywanej we wspólnocie. Wspierajmy ten wielki czas święty naszą pracą i modlitwą, aby naszą diecezję "czynić diecezję domem i szkołą komunii" - mówił biskup radomski.

Bp Tomasik podkreślał również, że przez modlitwę i pracę trzeba zatroszczyć się o pogłębienie świadomości Kościoła, bowiem świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym.

- A my chcemy, aby skrawek nieba na ziemi uobecniał Boga. Dlatego będziemy szukać dróg do tego, aby było więcej miejsca w ludzkich sercach dla tego co święte - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Celem Synodu jest przede wszystkim, próba odczytania obecnej i przyszłej rzeczywistości oraz refleksja nad sytuacją społeczno - duszpasterską Kościoła diecezjalnego i nakreślenie najważniejszych i konkretnych zadań na przyszłość, w pracy duszpasterskiej i formacyjnej, zarówno wśród osób świeckich jak i duchownych. Synod już z założenia, powinien szczególnie wzmocnić obecność świeckich we wszystkich strukturach duszpasterskich, zwłaszcza radach diecezjalnych i parafialnych, ale również ich obecność w katechezie, liturgii, działalności formacyjnej, charytatywnej i misyjnej oraz na płaszczyźnie promocji godności człowieka i szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej. Narzędziem do realizacji tak nakreślonych celów i prac synodalnych, są poszczególne komisje merytoryczne, a jest dziesięć. Nad całością prac czuwa biskup i Komisja Główna Synodu.

Radomscy Bożogrobcy, wyrażają dumę z obecności w pracach II Synodu Diecezji Radomskiej oraz podkreślają szczególne ich zobowiązanie do odpowiedzialności, również za Kościół partykularny.

Sławomir Adamiec OESSH
Radosław Mizera (Radio Plus Radom)















© OESSH 2009