Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie





„PORTA FIDEI”
Spotkanie formacyjno-opłatkowe lubelskiej grupy OESSH

W sobotę 12 stycznia 2013 r. odbyło się spotkanie lubelskich Bożogrobców. W kaplicy Konwiktu Księży Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II sprawowana była Msza św. w intencji członków naszego Zakonu. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki. W nawiązaniu do liturgii Słowa, kaznodzieja przypomniał, że Pan Jezus rozpoczął swoją publiczną działalność przyjściem nad Jordan, aby prosić Jana o chrzest. Stanął On wśród oczekującego tłumu grzeszników, sam będąc bez grzechu. W ten sposób chciał ukazać, że całkowicie solidaryzuje się z ludzką naturą, z każdym człowiekiem. Rozwijając tę myśl, Ks. Profesor wskazał na wartości jakie powinny kierować naszym życiem, tak bardzo przez szatana podważane, a mianowicie na solidarność Boga z człowiekiem jako zaproszenia do braterskiej łączności między ludźmi i budowania wspólnoty. To zaś od zawsze zagrożone jest grzechem pychy i zazdrości sączonej w ludzkie serca. Na zakończenie kaznodzieja zaprosił wszystkich zebranych do solidarnej postawy, która umożliwi porządkowanie osobistego życia duchowego, życia naszych rodzin i następnie ułatwi wchodzenie we wspólnoty, które jak nasz Zakon, mają na celu obronę wartości jakie niesie Ewangelia.

Po Mszy św., ks. prof. dr hab. Jerzy Misiurek wygłosił wykład na temat zadań osób wierzących, jakie wynikają z Listu apostolskiego „Porta fidei” papieża Benedykta XVI. Wykładowca podkreślił, że Ojciec Święty wezwał nas do głębszego poznawania prawd objawionych, czemu może służyć lektura Katechizmu Kościoła Katolickiego, będącego „pewną normą nauczania wiary” i wyrazem zaufania wobec Kościoła jako depozytariusza bożego objawienia. Ponadto, w myśl oczekiwań Papieża, należy wiernie głosić poznane prawdy na miarę naszych umiejętności i możliwości oraz zdecydowanie bronić swej wiary za pomocą słów i czynów; ważne jest tu dawanie wiarygodnego świadectwa, którego potrzebuje współczesny świat, stąd zaakcentowanie w „Porta fidei” znaczenia dobrych uczynków i wzajemnej miłości. Wiara religijna jest bowiem procesem dynamicznym, zapoczątkowanym w sakramencie chrztu świętego i rozwijanym w całym życiu przez modlitwę, sakramenty i czynienie dobra; w akcie wiary bierze udział Bóg przez swą łaskę, której nie odmawia poszukującym i pragnącym wierzyć oraz cały człowiek w sferze intelektualno-wolitywnej i emocjonalnej. Całe też życie chrześcijańskie powinno kierować się duchem wiary, która jest fundamentem przeżyć duchowych człowieka.

Następnie, już przy wspólnym stole, zebrani podzielili się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia.

W piątek, 18 stycznia 2013 r. lubelska grupa Bożogrobców złożyła wizytę Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Budzikowi, Metropolicie Lubelskiemu.

Tadeusz Kęsik KHS


© OESSH 2009