Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w JerozolimieSpotkanie opłatkowe w Krakowie

10 stycznia 2018 r. grupa członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie z diecezji krakowskiej gościła na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Gospodarzem był metropolita krakowski, J. E. abp Marek Jędraszewski, któremu na wstępie w imieniu przedstawicieli Zakonu złożył życzenia świąteczne i noworoczne oraz podziękował za prawie roczną już posługę dla kościoła krakowskiego komandor z gwiazdą Janusz Kawecki. Powiedział m.in. „Obserwujemy ją i uczestniczymy w niej odbierając słowo i gesty, które arcybiskup nam wszystkim przekazuje. Ekscelencja każdemu z osobna potrafi powiedzieć, że przypisana jest mu służba Panu Bogu, Kościołowi, ale i ojczyźnie. Cieszymy się, że oczy Polski zwrócone są na Kraków i chociaż ułamkami zdań przekazywanych przez media mogą się również inni bogacić".

Po wręczeniu kwiatów wraz z zaproszeniem Księdza Arcybiskupa do wzięcia kiedyś udziału w spotkaniu formacyjnym, głos zabrał J. E. Zwierzchnik Zakonu w Polsce i po krótkich słowach skierowanych do Księdza Arcybiskupa wręczył drobne upominki w postaci wydawnictwa albumowego o Ziemi Świętej oraz albumu przybliżającego historię bożogrobców w Polsce.

Następnie Ksiądz Arcybiskup skierował do zebranych swoje słowo, w którym na wstępie podziękował za obecność i możliwość osobistego spotkania się w świątecznej atmosferze, a potem mówił o sytuacji we współczesnym świecie i naszych zadaniach słowami: „Nie musimy się przekonywać, że czas, który przyszedł jest czasem wielkiego zmagania o obecność Pana Jezusa w naszych sercach, naszym sposobie myślenia i wynikającym z tego określonym sposobie postępowania. W świecie, który chce odciąć się od korzeni chrześcijańskich chcemy mówić: «Jest Bóg pośród nas»". (…) Pan Jezus przyszedł po to, żeby zbawić ludzi. Zbawienie natomiast dokonało się przez śmierć i zmartwychwstanie. „Symbolem tego jest pusty grób Chrystusa w Jerozolimie. Państwo z racji swego szczególnego powołania wskazują na tę nadzieję sięgającą całej wieczności. Bardzo proszę, by państwo nie ustawali w tym przy różnych podejmowanych przez siebie działaniach (...) Życzę też, aby byli państwo dla świata znakiem nadziei i by nie tylko sami tą nadzieją się zbawiali, ale pokazywali światu, który traci poczucie sensu w odczucie wartości życia, że tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia tego, kim jest człowiek".

Po pobłogosławieniu opłatków i wspólnej modlitwie nastąpiło składanie serdecznych życzeń wraz z łamaniem się opłatkiem wszystkich uczestników tego wydarzenia. W tym czasie Salę Okna Papieskiego wypełniały radosne melodie pięknych polskich kolęd śpiewanych przez zgromadzonych.

Elżbieta Jastrzębska DCSSH

Nagranie całego przemówienia Księdza Arcybiskupa

Fot. i nagranie: Katarzyna Katarzyńska, Joanna Adamik /Archidiecezja Krakowska© OESSH 2009