Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



„NIE – tradycyjny” odpust Wniebowstąpienia Pańskiego w kaszubskiej Jerozolimie

Od przeszło 350 lat nie było takiego roku, aby nie celebrowano odpustu w wejherowskim Sanktuarium na który przychodzili pątnicy z całych Kaszub.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła franciszkanów z Wejherowa do odwołania tradycyjnego pielgrzymowania i przeniesienia go, o ile rozporządzenia państwowe na to pozwolą, na sierpień. Postanowiono tylko, że zostanie odprawiona suma odpustowa w kościele klasztornym, a nie jak to bywało na kalwaryjskim wzgórzu Golgoty.

W tygodniu poprzedzającym niedzielę Wniebowstąpienia okazało się, że przedstawiciele niektórych grup pątniczych przyjdą, gdyż szli w czasie poprzedniego systemu..., szli w czasie wojen..., szli w czasie zaborów..., więc przyjdą i w czasie pandemii... i tak też się stało. Przyszli w małych grupach, zachowując wszelkie nakazy sanitarne.

Na niedzielną sumę, której przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, kustosz Sanktuarium o. Joel Kokott zaprosił przedstawicieli pomorskich rycerzy Grobu Bożego.

Odpowiadając na prośbę o. Joela modliliśmy się o ustanie pandemii, za wszystkich chorych ich rodziny oraz za pracowników służby zdrowia przyzywając wstawiennictwa Madonny Wejherowskiej, czczonej jako Uzdrowienie Chorych na duszy i na ciele.

Bartłomiej Muński CSSH
fot. Franciszek Sychowski, Bartłomiej Muński CSSH









© OESSH 2009