Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie



Dzień skupienia bożogrobców z Pomorza w Chełmnie

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II (22 października) pomorscy bożogrobcy przybyli na swoje skupienie do Chełmna, gdzie posługują siostry miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo. Dzień rozpoczęła Eucharystia w intencji naszej Konsorelli Marii Klein, którą sprawowali księża: Marek Rumiński, Wincenty Pytlik i Mirosław Pstrągowski.

W swojej homilii ks. Marek mówił o wielkim papieżu św. Janie Pawle II i jego kulcie do Bożego Miłosierdzia. Nawiązał również do tego, iż każdy z nas powinien być i ma być apostołem Bożego Miłosierdzia w codziennym życiu. Każdy z nas, za przykładem Papieża Polaka, ma bezgranicznie zaufać Jezusowi. Jemu powierzać swoją codzienność.

Na początku słowo powitania skierowała przełożona wincentyńskiej wspólnoty s. Zofia Ogórek, która wyraziła wdzięczność za dar wspólnej modlitwy w tym wyjątkowym miejscu. Po Mszy św. krótką historię kościoła i domu przedstawiły siostry przy mocnym zaangażowaniu ks. Wincentego. Natomiast w skarbcu, dzięki uprzejmości s. Anna Magiera mogliśmy przez chwilę adorować Relikwie Krzyża Świętego.

Ponieważ Chełmno jest miastem z jednym z najstarszych sanktuariów maryjnych na Pomorzu i miastem zakochanych nie mogło zabraknąć spaceru po uliczkach tego przepięknego miasta i nawiedzenia Maryi czczonej w chełmińskim Wizerunku jako Matka Bolesna. W rolę przewodnika wcielił się ponownie ks. Wincenty, który jak się później okazało, jest rodzinnie związany z tym miastem.

Po obiedzie s. Katarzyna Mierzejewska, odpowiedzialna za formację nowicjuszek oraz za powołania, opowiadała o swoim zgromadzeniu, o jego Założycielach i o największym zadaniu sióstr jakim jest nie tylko posługa wśród ubogich, ale szerzenie kultu Maryi Niepokalanej w Cudownym Medaliku. To właśnie z tym zgromadzeniem, a szczególnie z pokorną zakonnicą św. Katarzyną Laborue wiąże się historia znanego dziś na całym świecie medalika. Dlatego też każdy otrzymał taki medalik dla siebie i swych najbliższych.

Dzień skupienia zakończył się w Godzinie Miłosierdzia odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie nawiedzeniem miejsca doczesnego spoczynku Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, mistyczki i wielkiej reformatorki życia zakonnego benedyktynek.

Z okazji tego spotkania siostrom szarytkom został wręczony dar: płótno z Bożego Grobu, które zostało przywiezione dzień wcześniej z Ziemi Świętej przez Jadwigę Szlas, Sabinę Grzenkowicz i Stanisławę Selin.

Bartłomiej Muński OESSH

http://niedziela.pl/artykul/116286/nd/Zawsze-usmiechniete





Fot. Justyna Muńska

© OESSH 2009